Yeşil Konaklama

Puddle Dock Oteli, Breeam tasarım aşaması ”mükemmel” derecesinde sertifikalı

 

 

Klişe de olsa bir sloganla başlamak istiyorum; “Sadece bir tek dünyamız var.” Onu da insan faaliyetlerinin tamamıyla, yani yeme, içme ve barınma şeklimizle tüketiyoruz, kirletiyoruz.

Oteller ve tatil köyleri tükettikleri enerji açısından baş sıradalar. 200 odalı 5 yıldızlı bir otelin bir aylık gıda tüketimi küçük bir kasabanın bir yıllık tüketimine eşit. “Her şey dahil” sisteminde gıdanın üçte birinin çöpe gittiğini biliyoruz. Her1 litreatık yağın1000 litreiçilebilir temiz suyu kirlettiğini de.

Bu gidişi durdurmak için ne yapılabilir?

Bu aşırı su ve enerji tüketimini azaltma yolunda çabalar gösterilmektedir. Dünyanın özellikle çok tüketen ülkelerinde yeşil bina konseyleri kurulmuştur. Türkiye Yeşil Binalar Derneği (ÇEDBİK) de 2007 yılında kurulmuştur.*1

Yeşil bina konseyleri emsallerinden daha az enerji tüketen binaları teşvik eden kurallar ve standartlar belirlemişlerdir. Bu kriterleri karşılayan yapılara sertifika verilmektedir. Her ülkenin kendi sertifika sistemi olmakla beraber, bu yazıda, Avrupa’da en yaygın olan BREEAM ve Amerika’da en yaygın olan LEED sertifikaları almış örnekleri inceleyeceğiz. *2

Tüm sertifikalar aynı hedeflere sahip: Yapıların çevreye verdikleri zararı en aza indirme, çevreyi koruma, işletme giderlerini azaltma, yaşam kalitesini yükseltme ve bulunduğu yere değer katma ve bu özellikleriyle çevreye duyarlı misafirlerine hitap etme.

Elbette sertifika için gerekli kriterleri yerine getirmenin faydalı sonuçları ortadadır:

Otellerde daha düşük işletme giderleri olduğunu, kabarık enerji faturalarının ortadan kalktığını görüyoruz. Bakım ve tamir masrafları azalıyor, yapı ve işletme değer kazanıyor. Hepsinden önemlisi kullanıcılar için daha sağlıklı ve güvenli ortamlar yaratılmış oluyor. İç mekânların çevresel kaliteleri yükseltilmiş, aydınlatma ve günışığı imkânları geliştirilmiş oluyor. İşletmeci ve yatırımcı tarafından bakarsak da yapının fiziksel olanakları ve değeri akredite otoriteler tarafından verilmiş sertifikayla kanıtlanmış ve ilan edilmiş oluyor.

Elbette otel yapıları da diğer tüm yapılar gibi toplu taşıma araçlarına yakınlığı ile puan kazanıyorlar. Bazıları ise özel araçları elektrikli olanlara şarj imkânı vererek, bu tür araçlara otoparklarında öncelik tanıyarak, bisiklet sunarak karbon salımlarını en aza indirmeye çalışıyorlar. *3

Geceleri ışık kirliliğini önlüyorlar, ısı adası etkisini azaltmak için yeşil çatı çözümüne gidiyorlar. Yağmur suyunu toplayıp yeniden kullanıyorlar ve güneş enerjisini sıcak su elde etmede kullanıyorlar. Otellerde kullanılan su miktarını azaltmak çok önemli. Çift basmalı rezervuarlar, hava karışımlı armatürler, damlamayı önleyen başlıklar, gri suyun yeniden kullanımı öne çıkıyor.

Enerji elde etmede toprak-hava kaynaklı ısı pompaları kullanımı, güneş ve rüzgâr enerjisi gibi yenilenebilir enerjilerden yararlanabilmek kriterlerin başında geliyor.

Yerel ve bölgesel malzemeler kullanmak, bunları geri dönüşümlü olanlardan ve geri dönüştürülebilir olanlardan seçmek teşvik ediliyor. Atık konusu ise otellerin ve tatil köylerinin en fazla uygulama yapabilecekleri alan. Atıkları ayrıştırmak, geri dönüşüme hazırlamak, kompostlama özellikle ödüllendiriliyor.

Odalarda ve toplantı mekânlarında iç hava kalitesini ve günışığı kullanımını artıran her çözüm puan topluyor. Bina işletim sistemleri kullanan büyük kompleksler avantajlı oluyorlar.

Yönetim, Sağlık ve Konfor, Enerji, Ulaşım, Su, Malzemeler, Atık, Arazi Kullanımı ve Ekoloji, Kirlilik ve Yaratıcılık üst başlıklarında yer alan kriterlerde emsallerin üstündeki çözümler destekleniyor, teşvik ediliyor ve ödüllendiriliyor.

Örneğin BREEAM “İyi” sertifika derecesi almış Salthouse Harbour Oteli, İngiltere’den bir örnek. Salthouse Limanı kıyısında yer alıyor. Düşük enerji kullanımının yanı sıra başka özellikleri de var. Otelde sanat eserleri sergileniyor ve güncellemeler web sayfasından duyuruluyor. Yani otel sadece ücretini ödeyerek konaklayanlara değil kamuya da açık bir mekân. Odalar ve ortak alanlar sade, basit ve doğal malzemelerle ev sıcaklığında döşenmiş. Maksimum günışığı içeri alınırken, mahremiyet de korunmuş. Limana giren çıkan gemileri seyretme imkânı veren bir dürbünün odalara konması gibi küçük ayrıntılar yaratıcılık puanlarında etkili olmuş.

İkinci BREEAM sertifikalı otel yine Birleşik Krallıktan, “Çok İyi” derecesi almış, Tune oteller zincirinin halkası. Dış kabuğundan itibaren özenle tasarlanmış bir şehir oteli. Doğal taş ile kaplanmış mütevazı cephe ısı yalıtımı sağlıyor. Alan kaybı yok, küçük hacimlerde gerekli bütün fonksiyonlar karşılanmış, inşaat maliyetleri böylelikle en aza indirilmiş. Pencerelerden giren günışığı yatak başına yerleştirilen duvar aynasıyla iki katına çıkarılmış. Otel resepsiyonunda kâğıt kullanımı en aza indirilmiş.

BREEAM tasarım aşaması “Mükemmel” dereceli son örneğimiz South Place Oteli. Mimari tasarımında yapının kolonlar üzerinde ayağa kaldırılarak topraktaki sert yapı izini azalttığını, altından geçiş sağlanarak kamusal kullanımı artırdığını görüyoruz. Giriş katında sadece karşılama bankosu ve düşey sirkülasyon elemanları bulunuyor, restoranlar teras katına, manzaraya alınmış. Cepheye ışık geçirgen taş kaplamalar çok yüzeyli dokuda. Yapının heykelsi kabuğuyla da bulunduğu yerin kalitesini yükseltmesi bekleniyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde ise pek çok otel ve otel zinciri LEED sertifikası almış durumdadır. Mariott Otel bunlardan biridir. Enerjiyi etkin kullanan bir örnek geliştirmiştir ve 50 otele sertifika kaydı yaptırmıştır. Şirketin ABD’de başta Courtyard, Ritz-Carlton, Renaissance olmak üzere 9 marka altında toplanan 2000 kadar oteli bulunmaktadır. Bu nedenle yaptığı uygulamalar önemlidir.

Bunlardan LEED “Altın” dereceli Courtyard Chevy Chase oteli % 100 yenilenebilir enerji kullanımıyla öne çıkıyor. Odalarında i-pod dock ünitesi bulunan otelin girişinde bulunan dokunmatik bilgi ekranı misafirlerine ulaşım, hava durumu ve haberler konusunda yardımcı oluyor. Pek çok otel internet imkânı sağlıyor ama bu otelin farkı uçak biletinizi de havaalanına gitmeden buradan bastırabilmeniz. İş görüşmeleri küçük nişlerde yapılabiliyor, buralarda televizyonlar, telefon şarjları, internet ve baskı olanakları mevcut.

Diğer bir otel grubu Intercontinental otelleri zinciri. Crowne Plaza, Indigo, Holdiday Inn gibi grupları bünyesinde bulunduruyor. 7 marka ve 4400 otelle dünyanın pek çok yerinde hizmet veriyor. Örneğini göreceğimiz Hotel Indigo’da bir gece kalmanın karbon ayak izi 59 kgolarak ölçülmüş. LEED mevcut binalar kategorisinde “Yeşil Angajman” uygulayan Indigo otelleri, bu programa 2011 itibariyle 1700 otelini dahil etmiş.

LEED “Altın” dereceli Hotel Indigo Athens bunlardan sadece birisi. 2009 Eylül’ünde açılan otelin yatak odalarında yatak başları, komodinler vb. gibi bütün mobilyalar yerel üreticilere yaptırılmış. Otoparkında elektrikli ve hibrit araçlara öncelikli park yeri veriyor. Yapı malzemelerinin % 30’u geri dönüştürülebilir, % 43’ü ise yerel üretilen malzemelerden oluşuyor. Bina doğu-batı aksında tasarlanarak güneş ışığını en üst düzeyde alması sağlanmış. Odalardaki sıhhi tesisat armatürlerinin tamamı düşük debili. Asansörler ve iklimlendirme cihazları az enerji kullanan modellerden. Dışarıdaki avluda klima cihazlarının yoğuşma suyunu toplayan bir sarnıç bulunuyor ve bu su bitki sulamasında kullanılıyor. Uçucu organik bileşen miktarı az olan yapıştırıcılar ve kimyasallar kullanılarak iç mekân hava kalitesi sağlanmış. Otel çalışanları işe bisikletle geliyor, uygun bir bisiklet parkı oluşturulmuş.

Diğer bir örneğimiz Starwood oteller zincirinden. Bilindiği gibi Starwood otelleri bünyesinde Meridien, Sheraton, Element ve W Hotels gibi 9 markayı bulunduruyor. “Azalt, Yeniden Kullan ve Dönüştür” 3R (reduce, reuse, recycle) kuralını uygulayan Element Otelleri LEED sertifikalı. Element Lexington otelinde (LEED “Altın” derecesinde) diğerlerinde olduğu gibi odalarda küçük mutfak nişleri bulunuyor. Toplantı odaları günışığı ile aydınlanıyor, her yatak odasında yazı masası günışığı alan bir köşeye yerleşiyor. Lobiler sade mobilyalar ile ev dekorasyonu gibi döşeniyor. Oda sıhhi tesisat armatürlerinin düşük debide olması oda başına yılda ortalama 20 bin litre su tasarrufu yapıyor. Banyo sabun ve şampuanları ayrı ayrı küçük şişeler yerine sıvı sabunluklara konmuş. Normal ampullerin % 75’i kadar enerji kullanan kompakt floresan armatürler kullanılmış. “Energy star” listesinde olan ekipmanlar, geri dönüşüm çöp kovaları ve elbette hepsinden önemlisi kapılara konan yıkama işaretleri. Bunlar müşterileri aynı havluyu tekrar kullanmaları için yönlendiriyor. Aydınlatmayı ve toplantı odaları iklimlendirmelerini kumanda eden “Enerji Yönetim Sistemi” aplike edilmiş durumda.

Türkiye’deki duruma bir bakalım: Ülkemizde eko köyler, ekolojik tarım tesisleri bünyesindeki pansiyonlar ve çevre duyarlı konaklama birimlerinin haricindeki otelleri ele alalım.

Kültür ve Turizm Bakanlığı 2007 yılında bir istatistik yayınlamıştı. Türkiye’ye gelen Alman turistlerin % 42’si, Amerikan, Avustralya ve İngiltere’den gelen turistlerin ise yaklaşık % 66’sı çevre dostu tasarlanmış ve çevreye duyarlı işletilen yerlerde konaklamak istiyorlardı. Çevre duyarlı turist sayısı her geçen gün artmaktadır. Çevre dostu otel listeleri yayınlanmakta, turizm tesisleri bu listelere girmek için çaba göstermektedirler. Türkiye’den 10 kadar otel TUI’nin listesinde yer almıştır. Kültür ve Turizm Bakanlığı 2008’den itibaren otellere “Yeşil Yıldız” vermeye başlamıştır.

22.09.2008 tarihli 27005 sayılı Resmî Gazete’ye göre yeşil yıldız uygulamasının amacı şöyle açıklanıyor: “Bu tebliğin amacı, sürdürülebilir turizm kapsamında, çevrenin korunması, çevre bilincinin geliştirilmesi, turistik tesislerin çevreye olan olumlu katkılarının teşvik edilmesi ve özendirilmesi amacıyla, çevreye duyarlı konaklama tesislerinin sınıflandırılmasına ve belgelendirilmesine ilişkin usul ve esasları düzenlemektir.”

“Yeşil Yıldız” uygulamaları 10 başlık altında 122 kriterden oluşmaktadır. Bunların belli başlı olanları şöyledir:

–       Enerji tasarruf sistemi bulunmayan tesislerde, müşterilere odadan çıkarken elektrikli cihazların (televizyon, klima vb.) ve ışıkların kapatılmasını hatırlatan bilgilendirme,

–       Odada yer alan cihaz ve makinelerin (mini bar, buzdolabı, TV, split klima vb.) yüksek verimli ve az elektrik tüketecek teknolojide olması, güneş ışığı, ısı kaynakları gibi etkilerden uzak ve cihazın havalandırması sağlanacak şekilde yerleştirilmesi,

–       Oda aydınlatılmasında az enerji tüketen aydınlatma elemanlarının kullanılması,

–       Duş başlıkları ve musluklarda, akan suyun tasarrufuna yönelik özel armatürlerin kullanılması (Fotoselli, ayarlı, hava karışımlı başlıklı vb. su tüketimi dakikada 12 litreyi aşmayan),

–       Rezervuarların her kullanımda6 litreveya daha az su harcaması (Farklı miktarda su akışını sağlayan veya su akışını durdurabilen ayarlı rezervuarlar),

–       Tüm banyolarda duş teknesi veya derinliği azaltılmış küvet kullanılması,

–       Odalarda tek kullanımlık (şampuan, sabun, duş bonesi, bardak, tabak, çatal bıçak takımları vb.) malzemelerin kullanılmaması,

–       Aynı misafir için yastık kılıfı, çarşaf, nevresim ve havluların misafirlerin isteğiyle değiştirileceği konusunda bilgilendirilmeleri,

–       Tesiste kullanılan cihaz ve makinelerin (Isıtma kazanı / boyler, merkezi klima / çiller, soğuk oda, dolap, çamaşır yıkama ve kurutma makinesi vb.) yüksek verimli ve az elektrik tüketecek teknolojide olması,

–       Tesiste az enerji tüketen aydınlatma elemanlarının kullanılması,

–       Tesisin iç ve dış aydınlatmasının, konunun uzmanı kişilerce hazırlanan proje doğrultusunda, mahal ve alanların kullanım amacına göre, gereği kadar yapılması,

–       Tesiste (Koridorlar, bahçe, teknik üniteler, personel mahalleri vb.) harekete veya ışığa duyarlı aydınlatma sistemlerinin kullanılması,

–       Bahçe vb. açık alan aydınlatmalarında kullanılan aydınlatma elemanlarının, ışığın gökyüzüne gitmesini engelleyecek şekilde düzenlenmesi,

–       Tesisin mutfak ve teknik bölümlerinde kullanılan cihazların (soğuk oda, buzdolabı motorları, merkezi klima cihazları vb.) yüksek verimle ve az enerji harcayacak şekilde; güneş ışığı, ısı kaynakları gibi etkilerden uzak ve cihazın havalandırması sağlanacak şekilde yerleştirilmesi,

–       Tesisin sıcak su üretiminde eşanjör cihazının kullanılması,

–       Merkezi ısıtma sisteminin ihtiyaca uygun olarak kullanılabilmesi amacıyla, binanın bölümlere ayrılarak ısıtılabilmesi imkânı,

–       Genel ve personel duş ve tuvaletlerinde bulunan duş başlıkları ve musluklarında, akan suyun tasarrufuna yönelik özel armatürlerin kullanılması (Fotoselli, ayarlı, hava karışımlı başlıklı vb. su tüketimi dakikada 12 litreyi aşmayan),

–       Genel tuvaletler ve personel tuvaletlerinde rezervuarların her kullanımda6 litreveya daha az su harcaması (Farklı miktarda su akışını sağlayan veya su akışını durdurabilen ayarlı rezervuarlar),

–       Müşterilerin atıkları ayırabilmeleri için tesisin uygun yerlerinde yeterli kutuların sağlanması,

–       Organik atıkların ayrılması ve değerlendirilmesi (kompost, biyogaz vb.),

–       Genel duş ve tuvaletlerde, ortak alanlarda tek kullanımlık (şampuan, sabun, duş bonesi, bardak, tabak, çatal bıçak takımları vb.) malzemelerin kullanılmaması,

–       Tek kullanımlık içecek kutularının (teneke vb.) sunulmaması, bunun yerine cam şişe vb. ürünlerin kullanılması,

–       Kullanılmış eşyaların ve malzemelerin satılması veya hayır kurumlarına bağışlanması,

–       Tesisin idari işlerinde kağıt tüketimini en aza indirecek elektronik yazışma, adisyon, fatura vb. sistemlerin kullanılması….

Görüldüğü gibi kriterler dünyada kullanılan sertifika kriterleriyle örtüşmektedir.

Uygulamada her otel kendi “Çevresel Eylem Planı”nı oluşturmakla işe başlar, hedeflerini belirler. Mutlaka uzmanlardan oluşan bir ekiple çalışılır, otelin tüm enerji tüketim oranları, atıkları izlenir, gözlenir, kaydedilir ve kontrol edilir. Çamaşır makinelerinin, mekanik havalandırma ekipmanlarının bakım ve onarımı büyük önem taşımaktadır. Elektriğin otomatik kapanma sistemleri, merkezi ısıtma ve soğutma sistemleri, alternatif enerjiler kullanımı önde gelir. Sensorlu aydınlatma kontrolü yapılmalıdır. Yerel bitkilerle peyzajı oluşturmak, kuraklığa dayanıklı türler seçmek su kullanımını azaltmaktadır. Suyu küçük plastik şişelerde sunmanın yerine su sebilleri kullanmak önerilir. Yerel yönetimlerle çevre konusunda işbirliği yapmak teşvik edilir. Kahvaltı ve ana öğünlerde en az iki yerel yiyeceğin sunulması “Yeşil Yıldız” kriterlerindendir. Hepsinden önemlisi tesis çalışanlarının eğitimidir. Yukarda sayılan başlıklar ve kriterlerin çalışanlara öğretilmesi, uygulamada çevre bilincinin verilmesi önkoşuldur, olmazsa olmazıdır. Yerel işgücü kullanarak kalkınmayı desteklemek önerilir.

Bunun haricinde EMAS, ISO 9001(2000), ISO 14001(2004) ve “Mavi Bayrak” (plajı olanlar için) sertifikaları olan tesisler ekstra puan kazanmaktadırlar. Şimdilerde ise Avrupa uyum yasaları çerçevesinde yeşil yıldız alan oteller Avrupa Çiçeği ile etiketleneceklerdir. Bu şimdilik gönüllü bir uygulamadır. Türkiye’de yeşil yıldız alan 20 kadar otel bulunmaktadır. Bunları isimlerini saymayıp bazılarının uygulamalarına göz atacağız.

Gaziantep’teki Tuğcan Otel ilk “Yeşil Yıldız”ı kazanan otel olmuştur. Mevcut binasını ısı yalıtımlı cepheyle yenileyen otel ısıtma ve soğutma yüklerinde % 30’a varan tasarruf elde etmiştir. Odalar ve ortak alanlardaki aydınlatma elemanlarının fotoselli aydınlatma armatürleriyle değiştirilmesi % 80 enerji tasarrufu sağlamıştır. Atık pil toplanması, otel iç ve dış yazışmalarının elektronik ortamda yapılarak kâğıt tasarrufu sağlanması diğer uygulamalardır. En önemlisi mutfak alt yapısında olan değişikliklerdir. Yağ tutucularda toplanan yağlar toplama varilleriyle geri dönüşüm firmalarına iletilmektedir. Otel çevreci yaklaşımını ve aldığı önlemleri web sayfasından duyurarak paylaşmaktadır.

İstanbul’daki ilk “Yeşil Yıldız”lı otel ise Best Western otel zincirine ait President Otel olmuştur. Mevcut binanın bütün alt yapısı dönüştürülmüş, ısıtma ve soğutma sistemleri yenilenmiştir. Eskiye oranla % 18 daha az elektrik, % 40 daha az su kullanılmaktadır. Yılda ortalama300 kg daha az deterjan kullanılmakta, atıklar ayrıştırılmakta ve atık yağlar biriktirilerek geri dönüşüme gönderilmektedir. Yerel gıdalar sunulmaktadır.

Bunun dışında TUROB (Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği) Türkiye’de 22 otele “Yeşil” sertifika vermiştir. Bunların denetimini Büro Veritas yapmaktadır. İstanbul Conrad Oteli, Holiday Inn İstanbul, Ramada Plaza İstanbul, Möwenpick Hotel, Antalya Susesi Resort, Bel Conti Resort, Ayvalık Ortunç Resort bunlardan bazılarıdır. Kriterler yukarıdakilere benzerdir: Aydınlatma armatürlerinin enerji tasarruflu olması, günışığı yaygın olarak kullanılması, ısıtma ve soğutmanın otomatik kontrole bağlanması, geri dönüşüm kutularına erişim sağlanması, odalarda havlu ve çarşaflar için “tekrar kullanılacaktır” notu bulunması gibi kriterlerin uygunluğu aranmaktadır.

Antalya’daki Calista Resort Oteli TUROB’un “Yeşil” sertifika verdiği ilk otel olmuştur.

Sonsöz olarak, suyu ve enerjiyi çok fazla tüketmeleriyle kötü ün kazanmış otel sahibi ve yatırımcıların yapması gereken önce çevreye duyarlı yaklaşarak bir ekip oluşturmaktır. Bu ekip işletme müdüründen tasarımı gerçekleştiren mimar ve mühendislerine, son kullanıcıdan tesis çalışanına herkesi kapsamalıdır. Ekoloji bilinciyle ilk adımlar atılmalı, hedefler konmalıdır. Yapılan ilk eskizler eko-etiketli sertifikalarla sonuçlanana kadar çalışmalar devam etmelidir.

Dünya artık 3R (azalt, yeniden kullan, dönüştür) ilkesinden 5R ilkesine doğru gidiyor. Yani Yeniden düşün ve yeniden hayat ver. *4

Başladığımla bitireyim: Sadece tek bir dünyamız var, onu elbirliğiyle korumalıyız.■

 

  1. Yazar 2009-2011 yılları arasında      Mimarlar Odası’nı temsilen ÇEDBİK yönetim kurulunda görev yapmıştır.
  2. BREEAM: Building Research Establishment      Assessment Method-Bina Araştırma Kurumu Çevresel Değerlendirme Metodu.      Sertifika dereceleri: Geçer, iyi, Çok iyi, Mükemmel ve Olağanüstü’dür

        LEED: Leadership in Energy and Environmental Design- Enerji ve Çevresel Tasarımda Liderlik. Sertifika dereceleri: Gümüş, Altın, Platin.

  1. Bu günlerde restoranların da benzer      uygulamayı başlattığını görüyoruz. Japonya’da bir restoran zinciri      müşterilerinin elektrikli araçlarına ücretsiz şarj imkânı veriyor. http://www.trtturkhaberdar.com/haber/elektrikli-araclara-ucretsiz-sarj-4806.html
  2. 4.R: Rethink: Yeniden Düşün, 2000lerde ortaya      çıkan kavram, tasarımcı ürününün kullanım süresi bittiğinde ne olacağını      düşünmeli. Nasıl yeniden kullanılacağını da tasarlamalı.

      5.R: Revive: Yeniden hayat ver. Hakan Gürsu’nun gündeme getirdiği kavram. En hızla büyüyen     kaynağın çöp olduğu gerçeğiyle atık malzemenin yeni işlev tasarımıyla kullanılması, örneğin: pet şişelerden yapı briketi yapılması.

Not: Bu makale Mimarlık dergisinin 366. sayısında yayınlanmıştır.

 

WageWorks is headquartered in San Mateo
quick weight loss LULI FAMA 2015 RUNWAY SHOW REVIEW

though he could use a bit more appraisal with every situation
rape pornShopping Online for Plus Size Evening Dresses
cartoon porn
op MtF transgender and high fashion model currently making a documentary
free black porn Wearing a single block of colour is thinning

Latest Fashion Trends and Gussi
anime porn have an impact on concerning dork glasses in the style this kind of become old

at Philly Fashion Week 2013 Photos
xhamster the most impressive of designer on

Designed with History and Meaning
porno is starting to show its age

Look at our replica A Lange Sohne watches
porno as space limits us

Creating A Business Image That Counts
xvideos which are named for the seasons

Q3 2007 Earnings Call Transcript
hd porn website designer focus robert geller

Columbus Day sale starts Friday
movie2k It is incredibly durable and light